Úprava psů

 

O úpravě psů všeobecně

U nás se setkáte pouze s kompletní úpravou srsti psa, což znamená včetně koupaní s ošetřením análních žlázek, fénování do sucha s dokonalým rozčesáním pod fénem a následným stříháním. U drsnosrtých plemen pak místo stříhání používám trimování + střih na citlivých partiích + dorovnání, posloupnost procedur je u trimování jiná než u stříhání.

 

Proč kompletní úprava srsti?

Některé salóny požadují, aby pejsek přišel do salonu z domu již vykoupán a vysušen, rozčesán a připraven ke stříhání. Z vlastní zkušenosti ale vím, že většina majitelů neumí pejska správně připravit. Nejen že se mnohdy strojky a nůžky velmi tupí v nedobře vykoupané srsti, střihač téměř pláče (a pes pláče doopravdy) nad zakudlanými cucky chlupů zejména za ušima,  v podpaží, na hrudi a břiše a vnitřní straně stehen pejska, které majitel tzv. zakoupal, ale výsledkem je pak pejsek, který má pěkný sestřih jen do té doby, než ho poprvé učešete. To potom „vylezou“ chlupy, které byly při stříhání zkroucené a nenarovnané a pejsek má rázem zubatý sestřih. U pudlů, bišonků, kokrů a dalších dlouhosrstých plemen je nutné před stříháním srst vykoupat a precizně rozčesat už pod fénem během sušení, aby se srst dokonale narovnala. V rámci zachování funkčnosti našeho salonního příslušenství, snahy o kvalitní sestřih a také maximálního pohodlí vašeho pejska při stříhání zavadím kompletní úpravu.

 

Proč drsnosrsté psy trimuji?

V případě drsnosrstých plemen (a kříženců s drsnou srstí) provádím POUZE TRIMOVÁNÍ. Střih strojkem pouze na velmi citlivých partiích + dorovnání nůžkami tam, kde nelze použít trimování (tlapky, závěsky, některé partie na hlavě). Trimováním se rozumí vytrhávání zralé, staré srsti, která by pejskovi s hladkou nebo dlouhou srstí vylínala. Drsná srst nemá přirozenou schopnost kompletního línání a proto je nutné jí pomoci manuálně. Mnohé salony vám i drsnosrstého pejska prostě ostříhají strojkem, je to podstatně rychlejší, méně pracné a tím pádem i finančně levnější. Majitelé často řeknou: "Vždyť s ním stejně nechodíme na výstavy, tak je to jedno"

...ALE… Stříhání strojkem do drsné srsti nepatří. Nejen z důvodů estetických, ale i zdravotních. Drsná srst má být pevná, hrubá, silná a s přirozeným zdravým leskem, což se trimováním podporuje. Chlupový folikul, který se uvolní po vytržení starého chlupu, skýtá dostatečný prostor pro mladou cibulku nového chlupu. Ta může bez omezení vyrůst silná a zdravá. Vzchází tak nový, krásný a hlavně plnně funkční chlup, který brzy nahradí ten starý, odumřelý. Srst trimovaných psů nebledne, nerezaví, neplstnatí, nekudrnatí se, nezměkne, nezeslábne, udržuje pejskův tělesný komfort i v nepříznivém počasí, navíc pes nemá tendenci se často škrábat, jako je tomu u stříhaných psů. Následkem škrábání pes ztrácí staré chlupy a zejména v bytě to řádná hospodyňka nerada vidí. Pes může v důsledku stříhaní trpět dokonce dermatologickými problémy- úporným svěděním a zčervenáním kůže až ekzémy nebo zanícením chlupových folikul. 

Dosud mě udivuje, kolik majitelů čistokrevných plemen psů vůbec nemá zjištěna specifika péče o daný typ srsti. A co je už do nebe volající, kolik veterinářů nemá potuchy o tom, že drsnosrstý pes potřebuje trimovat a ne "sjet mašinkou" na 5 milimetrů. Pak donekonečna "léčí" psa všemožnými preparáty, protože nebohý pes má roztodivné ekzémy nebo rozdrápaná místa v srsti, domnívajíc se, že pes je určitě alergik na kdovíco a nebo má autoimunitní onemocnění. Když mi někdo řekne, že jeho knírač/ westík / drsnosrstý jezevčík apod. má problémy s kůží, první na co se ptám je způsob dosavadní úpravy. Ve většině případů jde o strojkem holené psy.  Škody na kůži lze napravit do několika týdnů jen důkladným trimováním. Škody na kvalitě srsti se ale odbourávají mnohem pomaleji. Z mé zkušenosti mohu říci, že čím bohatší podsadu pes má, tím hůř se srst po stříhání strojkem vrací do formy. Proto důrazně varuji před "levnou pouliční úpravou" drsnosrstých plemen. Pokud z nějakého důvodu nemůžete nechat psa trimovat, pak jej raději nechte v přirozené délce srsti a pouze kartáčujte či používejte furminátor nebo trimovací hrabičky, určitě jej nestříhejte strojkem. 

Lidé se ptají: "A pejska to trhání nebolí?" Uklidním vás, opravdu je to nebolí. Vytrimovávají se pouze chlupy, které lze vytrhnout i pouhým jemným zatahaním prsty. Při tom se pejsek sotva ohlédne, natož aby ho to bolelo. Pro zdraví a celkovou tělesnou pohodu vašeho pejska si klidně protáhnu ruce i při náročném trimovaní. Trimuje se srst v přirozeném mazu, tedy by pejsek neměl být koupán miminálně 10 dní (ale raději i déle) před trimováním. V případě drsnosrstých pejsků se vždy provádí nejprve trimování, až poté koupání s vyčištěním análních žlázek, vysušení a dostříhaní citlivých partií + dorovnání + tlapky.

 

Dlouhosrstá plemena bez úpravy střihem, středně-srstá plemena s hustou podsadou

U plemen dlouhosrstých, která se běžně neupravují střihem (kolie, briard, čuvač apod.) a psů se středně dlouhou přírodní srstí s množstvím podsady (ovčáci, husky, špicové atd.) Nabízím vyčesávání podsady, které je zejména v období jarního línání pro mnoho majitelů příliš náročné. Vyčesávání nabízím s koupáním (včetně vyčištění žlázek) + vysušením, ale i bez. Kartáče, hrabičky na srst i hřebeny se nemusí obávat poškození drobnými nečistotami v srsti. Avšak vykoupaný pes lépe „pustí“ starou podsadu a již při fénovaní odlétávají celé chomáče.
Při kompletní úpravě je v ceně započítáno ošetření análních žlázek (provádí se při koupání), vytrhání chlupů z uší a zkrácení drápků (je- li to třeba).

U plemen s dlouhou srstí, u nichž se upravují jen detaily na hlavě (hlavně uši), závěsky či tlapky (např. zlatý nebo flat coated retrívr) je toto samozřejmě možné v rámci kompletní úpravy.

 

Přehled kompletní úpravy

Zahrnuje:

-koupání

-vyčištění análních žlázek (během koupání)

-vysušení fénem

-rozčesání

-stříhání nebo trimování

-vytrhání chlupů z uší

-zkrácení drápků (je-li to třeba)

Toto vše je již zahrnuto v ceně.

 

Zanedbaná srst, zakudlaný pejsek, dredy a špína

V případě extrémního zanedbání srsti, kdy pejsek má plstnaté špinavé dredy po celém těle, zhodnotím vizuálně přímo na místě možnosti úpravy. Buď vykoupaní a několikahodinové náročné rozčesávání srsti a stříhání nebo v nejextrémnějších těžkých stavech srsti pejska vyholím úplně „do kulata“, vykoupu a vysuším a ošetřím kůži a zbylou kratičkou srst výživným balzámem. Poté doporučím doma srst denně kartáčovat a návštěvu salonu opakovat cca za 6 týdnů, kdy srst doroste již pěkná a bude se moci normálně upravit do tvarovaného střihu.

 

Cena úpravy je variabilní
Čím udržovanější srst váš pejsek bude mít, tím méně za úpravu zaplatíte. Naopak dát do pořádku zanedbanou srst stojí mnohem více mého fyzického úsilí, prodlužuje se doba úpravy a použité nástroje jako stříhací hlavy strojku a nůžky se mnohem více opotřebovávají a tupí a tím dříve je nutné je nechat odborně brousit. Navíc zanedbaný pes zažívá fyzické nepohodlí a má sklon k různým neduhům. Při mé snaze pejskovi srst prořezat a rozčesat, byť se snažím, aby to pejska moc nebolelo, se mnohdy opravdu nevyhneme tomu, že mi psi na stole naříkají a někteří se mi po rukou ohánějí zubama. Když se snažím rozčesat zakudlaného, zplstnatělého pejska, na kterého nebylo Vámi měsíc sáhnuto kartáčem a hřebenem, musíte počítat s tím, že vám naúčtuji i dobu rozčesávání.  Proto úprava zanedbané srsti je vždy o něco dražší. Nelze si říci stejnou cenu za dvouhodinovou úpravu urdžovaného pejska, kde během čtvrthodinky připravím pejska na koupel jako za čtyřhodinovou úpravu zanedbaného jedince, kdy jen hodinu a půl prořezávám a rozčesávám skučícího nešťastníka, než ho můžu dát do vany.

Když si pořizujete plemeno s dlouhou srstí, musíte být připraveni na to, že pejska OD PRVNÍHO DNE MUSÍTE ZVYKAT NA ČESÁNÍ, ZVEDÁNÍ NOŽIČEK, VYBÍRÁNÍ OSPALEK Z OČÍ a CHLOUPKŮ Z UŠÍ, OTVÍRÁNÍ TLAMIČKY A VEŠKEROU MANIPULACI! VY JSTE MAJITEL, MÁTE POVINNOST SE O ZVÍŘE ŘÁDNĚ STARAT A VYCHOVÁVAT HO, MÁTE BÝT PRO PSA TOU NEJVYŠŠÍ AUTORITOU A MĚL BY SI OD VÁS NECHAT LÍBIT VŠECHNO! NELZE MI STÁLE DOKOLA VODIT PSA ZADREDOVANÉHO A SKORO SLEPÉHO OD MNOŽSTVÍ MAZU A OSPALEK POD OČIMA, AŤ SE S NÍM TRÁPÍM JÁ, PROTOŽE VÁM U ČESÁNÍ NEDRŽÍ! PROSÍM VÁS, NECHOĎTE NA MĚ S TOUTO VÝMLUVOU. SE ZVÍŘATY JE TO JAKO S DĚTMI. MUSÍTE JE NAUČIT SPRÁVNÝM NÁVYKŮM A DISCIPLÍNĚ. POSLALI BYSTE MĚSÍC NEUČESANÉ DÍTĚ TŘEBA DO ŠKOLKY? TO BYSTE SI DOVOLILI ASI JEN JEDNOU, PAK BY U VÁS ZAZVONILA SOCIÁLKA A DÍTĚ BY PUTOVALO DO KLOKÁNKU. UVĚDOMTE SI KONEČNĚ, ŽE PSA BEZPODMÍNEČNĚ MUSÍTE VYCHOVÁVAT A BEZPODMÍNEČNĚ SI MUSÍTE DEN CO DEN UDĚLAT ČAS NA PÉČI O NĚJ. PROČ SI NĚKDO POŘÍDÍ BOLOŇÁKA, JORKŠÍRA, PUDLA... A PAK SE DIVÍ, ŽE SE TO MUSÍ ČESAT? PROČ SI NĚKDO POŘÍDÍ ŠI-CU A PAK SE DIVÍ, ŽE SE MU DĚLAJÍ TUHÉ OSPALKY Z MAZU POD OČIMA A PO TÝDNU, KDY SE TO NECHÁ "LADEM", TO UŽ NEJDE ZE PSA SUNDAT? PÉČE O PSA NEKONČÍ TÍM, ŽE TŘIKRÁT DENNĚ OBEJDETE PANELÁK, ABY SE VYVENČIL A NASYPÁNM GRANULÍ DO MISKY. BUĎTE TAK LASKAVÍ A NEKAŠLETE NA SVOJE PSY, KDYŽ JSTE SI JE POŘÍDILI. I ONI MAJÍ SVÉ POTŘEBY. TO, ŽE 4X ROČNĚ DOVEDETE JINAK ABSOLUTNĚ NEUDRŽOVANÉHO PSA DO SALONU, TÍM TO NESPASÍTE, TO OPRAVDU NENÍ DOSTATEČNÁ PÉČE!

Taktéž prosím počítejte s navýšením ceny v případě pejska velmi nervózního či se známkami agrese, kdy s pejskem budu mít hromadu práce a určitě se doba úpravy více či méně protáhne úměrně tomu, jak se pes konečně nechá k úpravě po dobrém "přemluvit". Nehodlám pejska nijak trestat, křičet na něj, zastrašovat ho ani ho hrubým násilím nutit. Chci, aby si odnesl nejen pěkný kožíšek, ale i co možná nejlepší zkušenost ze salonu. Je mi velice líto pejsků, kteří mají z jiných salonů tak špatné zkušenosti, že se při prvním vstupu k nám už mezi dveřmi rozklepou a strachy počurají a pokakají, byť mě a můj salon vidí poprvé v životě. S takovými vystrašenými pejsky se velice špatně pracuje a opravdu nechci, aby ke mě pejsci chodili (nebo byli dotáhnuti majitelem za vodítko) s odporem. Děkuji za pochopení.

 

Nezvladatený pes

Důležité: Pokud ke mně přijde pejsek, který na sebe nenechá sáhnout, jde po mně vyloženě zubama a dělá všechno možné, jen abych se ho nedotkla, těžko s takovým zvířetem něco pořídím. V takovém případě Vás zavolám nazpět do salonu, abyste byli přítomni po CELOU DOBU úpravy, pejska si usměrnili, podrželi a hlavně abyste viděli, jak se Váš mazlíček chová při úpravě a zkusíme ho společnými silami upravit, jestli-že se nechá a respektuje alespoň Vás. Nebudete-li moci být přítomni, bohužel budu muset pejska odmítnout pro nezvladatelnost a nebezpečnost. Po špatných zkušenostech, kdy se rvu třeba 4 hodiny sama s nepříčetným psem, který se snaží sežrat nejen mně, ale i fén, kartáč, střihací strojek či nůžky, kdy mi pes skáče jako smyslů zbavený po stole, kdy bez nadsázky riskuji vlastní zdraví a po tom všem se mi dostane nenávistné "pochvaly", že jsem si dovolila pejskovi poškrábat mašinkou bříško... Nezlobte se, ale tohle opravdu nemám zapotřebí. U zvířete, které je při úpravě jakž takž v klidu, se takové věci nestávají. Mnoho jiných salonů okamžitě odmítne pejska, jakmile se psík jednou ožene po střihači a vůbec o tom s majitelem nebudou diskutovat. Já nad nikým nelámu hůl, piplám se tu dlouhé hodiny i s agresivními nevychovanci a vždy se snažím udělat svou práci nejlépe, jak je v dané situaci možné. Ale vše má své meze. Děkuji za pochopení.

 

Parazité v srsti

Jestli-že během úpravy narazím u Vašeho zvířátka na blechy, vši nebo všenky, pak v případě psů a koček automaticky použiji antiparazitní sprej do srsti. V případě fretek, králíků a hlodavců nepoužiji nic, ale po úpravě zvířátka Vás pošlu na veterinu pro spot-on Stronghold pro koťata, kterým své zvířátko ošetříte a tím parazitů šetrně a bezpečně zbavíte.
Při nálezu těchto parazitů vám musím naúčtovat poplatek za desinfekci salonu a použitého vybavení (tito parazité jsou schopni přebývat v prostředí a přemístit se na jiného hostitele později). U psů a koček naúčtuji i použití antiparazitika Effipro spray, cena je závislá na použitém množství.

Jestliže během úpravy najdu přisáté klíště, toto odstraním speciálními kleštičkami nebo háčkem a ranku ošetřím desinfekcí. Naúčtuji vám za každé klíště 5 Kč (desinfekční roztok).

 

Upozornění

Výstavní úpravu srsti zvládám u některých plemen. Ačkoli osobně nejsem nakloněna výstavám psů takovým, jak je dnes známe, přesto je vícero plemen, které jsem před výstavou upravovala. Zvládám retrívry, setry, dlouhosrsté a border kolie, drsnosrsté teriéry jako jack rusell, kern, velš nebo westík, pak množství hladkosrstých plemen, z dlouhosrstých jorkšír, biewer, ši-cu. 

Knírače také upravit dovedu, ale "američana" dělám opravdu tuze nerada a zubama u toho skřípu. Když mi někdo přivede knírače, který má na nohou samou koknu jak "marnivá sestřenice" a psa mi tam nechá se slovy "on má vzadu trošku nepravidelenej postoj, tak hlavně aby měl pořádnej objem, a hezky mi ho zaúhlete, ať má dobrej posudek", tak mi opravdu vstávají vlasy hrůzou. Obzvlášť, když pes má zadní nohy křivé jak paragraf, což ve vaně na mokrém psovi by to udeřilo do očí i absolutního laika. Ovšem já jsem střihač a mým zadáním je zakamuflovat vady psa do množství chlupů, které umě vysochám a z psího Quasimoda mám vyčarovat dokonalost na způsob Michelangelova Davida. V ten moment se sama sebe ptám, zda se chci podílet na pokusu obalamutit rozhodčího, který psa bude posuzovat. A pak si jen vzpomenu na nedbalou eleganci štětinatých, štíhlých a nasvalených stájových pinčů, kteří nepotřebovali "nohy samou loknu". Pak si jdu spravit náladu ke svým dvěma kníračkám, abych z toho předešlého zážitku nespadla do deprese.

Co ale opravdu na výstavy upravit nedovedu jsou např. pudli. A popravdě řečeno, ani netoužím po tom dělat ze psů zlakované primadony s topknotem až do druhého patra vysokým. To mileráda přenechám jiným. 



 

Další úprava a prevence

 

Koupání + vysušení s rozčesáním (bez stříhání / trimování)

Cena dle plemene / velikosti psa a typu a stavu srsti.

Po koupání plemen s velkymi a převislými pysky a množstvím kožních záhybů (mastifové, buldoci, baseti, šarpejové apod) je samozřejmostí pečlivé vysušení veškerých kožních záhybů, aby nedocházelo k zapaření a následnému množení nebezpečných bakterií v těchto místech. Předcházíme tak dermatitidám a plísňovým onemocněním kůže.

 

Čištění zubů kartáčkem a psí zubní pastou

Jako nadstandard, který v salonech běžně neprovádí, nabízím rovněž čištění zubů kartáčkem a speciální psí zubní pastou. Čištění zubů lze provést jak s kompletní úpravou (těsně před koupáním pejska), tak i samostatně, kdy pejskovi vyčistím zuby, umyji pysky a okolí tlamy od zbytků pasty a vysuším fénem. V obou případech je čištění zubů zpoplatněno zvlášť stejnou cenou, tedy není zahrnuto do ceny kompletní úpravy.

Čištění zubů je třeba zejména u malých plemen krmených průmyslově vyráběnou potravou, která neposkytuje přirozené mechanické čištění plaku jako kousání syrových kostí u psů barfovaných.  Dále pravidelné čištění doporučuji u všech psů s prodělanými záněty dásní a se sklonem k tvorbě zubního kamene. Zdravé zuby by neměly mít žádný nebo téměř žádný zubní kámen (dle věku pejska), měly by být bílé nebo smetanové barvy, sedět pevně v těsně přiléhající růžové dásni. Má li pejsek na zubech oranžové až hnědé skvrny, zarudlou či krvácející dáseň, zapáchající dech nebo kývající se zuby, navštivte veterináře, který zuby vyčistí buď laserem nebo mechanicky oškrabáním speciálními nástroji, kývající či zkažené zuby vytrhne, případně předepíše léky proti zánětu dásní. Po zaléčení je však nutné o zuby pečovat a pravidelně čistit kartáčkem a psí pastou. Můžete čistit sami doma a nebo to svěřit mě, zejména pokud pejsek čištění nerad, brání se tomu a nemáte nikoho, kdo by přiložil k dílu další dvě ruce. Společnými silami přemluvíme k čištění i pejska divocha.

 

Čištění a kontrola uší, vytrhání chlupů z uší

Třepe Váš pejsek často hlavou? Jak vlastně vypadají zevnitř jeho ouška? Nabízím kontrolu zevního zvukovodu, vyčištění oušek ušními kapkami Otifree + vytrhání chlupů z ucha pomocí depilačního pudru. Objevím-li výrazné zarudnutí nebo známky svrabu či zánětu, pošlu Vás s pejskem k Vašemu veterináři pro adekvátní léčivo. Čištění uší kapkami není zahrnuto do kompletní úpravy. V kompletní úpravě je zahrnuto pouze vytrhání chlupů z uší. Vytrhání chlupů z uší samostatně bez kompletní úpravy je zvlášť zpoplatněno.

 

Krácení drápků

Krácení drápků je zahrnuto v ceně kompletní úpravy. Samostatné krácení drápků bez kompletní úpravy je zpoplatněno zvlášť.

 

Čištění análních žlázek

Čištění análních žlázek je zahrnuto v ceně kompletní úpravy. Samostatné čištění análních žlázek bez kompletní úpravy je zpoplatněno zvlášť.

 

Čištění slzných skvrn pod očima

Tmavé skvrny v srsti pod očima jsou hlavně u dlouhosrstých světlých pejsků velmi patrné a někteří majitelé je chtějí nechat odstranit. Nabízím jejich čištění a výrazné zesvětlení pomocí speciálního čistícího gelu určeného právě pro tuto proceduru. Gel je bezpečný, antialergenní a pejska nepálí v očích. Lze provést jak samostatně, tak v rámci kompletní úpravy. V obou případech je ale zpoplatněno stejnou cenou, není zahrnuto v ceně kompletní úpravy.

 

"Štěňátkování" aneb Neboj se, je to prima

První před-úprava štěňat / bojácný pejsek / osvojený týraný pejsek / pejsek nervózní, který ještě v salonu nikdy nebyl apod.

Aby malé štěňátko, velmi bojácný pejsek, či pejsek s pohnutou minulostí, nervózní pejsek byli v budoucnu při úpravě srsti klidní a nebojácní, nabízím první seznámení se salonem, procedurami a také se mnou- střihačkou. Celý proces trvá  cca 50-60 minut. Co pár minut se mění podněty a náplň.

V rámci štěňátkování se pejsek nebude nijak zdlouhavě upravovat do konkrétních střihů, ale pouze jej seznámím se mnou, prostředím salonu, předměty, zvuky, procedurami, které jej čekají při úpravě. Vše v klidu a v pohodě, pozitivní motivací a s nějakou tou malou dobrůtkou za odměnu. S pejskem tak natrénujeme zdvíhání na stůl a do vany, manipulaci a otáčení s pejskem na stole. Pozná, jak se správně stojí na střihačském stole, co to je kartáčování/ česání, jak vypadá a vrčí střihací strojek, co dělá fén a že není čeho se bát.

Posláním štěňátkování je vytvořit co nejpevnější důvěru mezi mnou a pejskem a připravit ho psychicky na procedury, které jej čekají při úpravě. Pejsek se tak bude cítit uvolněně, sebejistě a bezpečně a navíc práce s vyrovnaným pejskem je ta největší radost střihače a dílo jde krásně od ruky. S velmi bojácnými pejsky je někdy nutné před kompletní úpravou absolvovat štěňátkování i dvakrát až třikrát, abychom ho přesvědčili, že úprava je fajn. Se stěňátky to většinou stačí jednou. Záleží na povaze konkrétního pejska. Pokud chcete mít pejska opravdu v pohodě, štěňátkování vřele doporučuji.